Jak udělat z vašeho bytu bydlení snů?

Regulační přístroje

Při plánování stavby rodinného domu je třeba velmi dobře zvážit, jaký druh vytápění zvolíme. Díky posledním trendům se můžeme setkat s nízkoenergetickými domy, k jejichž provozu se spotřebuje pouze zlomek energie, který by se spotřeboval v běžných domech postavených dvacet či třicet let zpátky. Pomocí novodobých materiálů, kvalitních oken, zateplení a jiných vymožeností tak můžeme ušetřit skutečně vysoké částky. Do hry se tak dostávají tepelná čerpadla, která jsou vynalezena již přes sto let, nicméně jejich efektivita byla pro vytápění domů příliš nízká. Tepelné čerpadlo totiž dokáže přečerpávat tepelnou energii v řádech několika stupňů celsia. V okamžiku, kdy by tato tepelná energie byla předána do domu, který není zateplen, všechna snaha by přišla nazmar.

V podstatě to můžeme přirovnat k napouštění vany, která není zazátkovaná. Nicméně díky novým technologiím a regulačním přístrojům můžeme začít nahrazovat staré kotle na pevná paliva novými tepelnými čerpadly. Tepelná čerpadla vzduch voda pracují na principu odnímání tepelné energie ze vzduchu okolo čerpadla, přečerpání do domu, kde dokážou ohřát například vodu, která je rozvedena pomocí ústředního topení. Pokud máte navíc rozvedeno ústřední topení v podlaze celého domu, nemusíte vyhřívat vodu na takovou teplotu, na jakou je třeba v případě umístění jednoho radiátoru v celé místnosti. Na tento specifický případ jsou tepelná čerpadla jako stvořená.

Tepelné čerpadlo funguje na bázi předávání tepelné energie za pomoci kompresoru a čerpadla. Čerpadlo zajišťuje neustálou cirkulaci média, které má pro předávání tepla určité vyhledávané vlastnosti. Pokud se podíváme blíže na tepelné čerpadlo vzduch voda, pak zde dochází k ohřevu média pomocí okolního vzduchu. Médium, jehož skupenství se ve venkovní části okruhu mění v plynné, přejímá tepelnou energii ze vzduchu. Poté je čerpadlem přečerpáno do kondenzátoru, kde je kompresor stlačí do kapalného stavu. Při tomto fyzikálním ději dochází k uvolnění tepelné energie, která byla přidána médiu při ve venkovním výparníku. Těchto několik stupňů celsia je pak předáno například právě okruhu napojenému na ústřední topení.

26. 09. 2012

Diskuze k článku

Téma Počet odpovědí Uživatel Datum vložení
číst vše Nový příspěvek

Fotogalerie

Fotogalerie

Články s videi

Související články

Koberce - už ne ode zdi ke zdi
Málo platné, největší popularitu už mají za sebou a jejich ústup ze slávy má na svědomí neustále...
(20. 11. 2012)
České kliky představují evropský unikát
I kliky neboli dveřní a okenní kování se mění a podléhají módě. K těm, kteří udávají světové...
(12. 11. 2012)

Nejnovější diskutovaná témata

zastresení (22. 11. 2016)
Máme od nich ten model Klasic. Jednodichost.
zastreseni (17. 11. 2016)
tak to je parada a máte nejaký jejich klasický...
zastřešení (12. 01. 2016)
I tak děkuji pro mě hlavní bylo zeptat se na...