Jak udělat z vašeho bytu bydlení snů?

Abeceda tepelných čerpadel

Pokud zvažujete, jaký způsob vytápění zvolit do svého rodinného domku, vězte, že existuje několik klíčových kritérií, která by vás měla zajímat. Jedná se o jakousi abecedu odběratele, z níž vychází nejlépe tepelná čerpadla vzduch voda. Kromě vyšší pořizovací ceny vám zajistí velmi nízké provozní náklady, bezstarostnost a hlavně šetrnost vůči životnímu prostředí. Prakticky jedinou nevýhodu v podobě pořizovací ceny však hravě smažou právě provozní náklady. Během několika let vytápění bude počáteční investice navrácena a vás budou čekat už jen roky, kdy budete za vytápění platit zlomek ceny, kterou byste platili při volbě kotle na pevná paliva nebo přímotopů.

V prvním případě totiž musíte topit pevnými palivy, které mají zásadní vliv na životní prostředí v podobě emisí oxidu uhelnatého a polétavého popílku. Státy se samozřejmě brání tomu, aby lidé ve větší míře kupovali tyto kotle a proto jejich provoz zatěžují nejrůznějšími daněmi, které jejich provoz výrazně prodražují. Oproti tomu použití vyspělého tepelného čerpadla vzduch voda vychází výrazně levněji, protože jeho využití není zatíženo daní žádnou. Platíte pouze skutečně spotřebovanou elektrickou energii, kterou používáte pro ohřev ústředního vytápění. Kromě toho můžete u svého dodavatele elektrické energie využít takzvaného nočního proudu, který je výrazně levnější. Během nočních hodin je totiž elektrická energie vyráběna prakticky zbytečně, protože výrazně klesá poptávka. Protože ale nelze elektrárny jen tak vypnout, je proud nabízen za zlomek ceny.

Během noci si tak můžete vyhřát vodu v nádrži ústředního topení, které poté dokáže naakumulované teplo několik hodin udržet. Tím vytopíte dům za podstatně menší cenu, než při volbě jakéhokoliv jiného způsobu vytápění. Skutečně zajímavé informace si můžete přečíst na webových stránkách www.tepelna-cerpadla.cz, kde se dozvíte spousty zajímavých informací. Na těchto stránkách najdete prakticky všechno, co vás může o tepelných čerpadlech a jejich provozování napadnout. Ať už se jedná o náročnost na životní prostředí, hlučnost nebo údaje o účinnosti. Ta už je u moderních čerpadel tak vysoká, že je můžete používat i při teplotách hluboko pod bodem mrazu, aniž by bylo jakkoliv narušeno vaše pohodlí a teplo domova.

26. 02. 2013

Diskuze k článku

Téma Počet odpovědí Uživatel Datum vložení
číst vše Nový příspěvek

Fotogalerie

Fotogalerie

Články s videi

Související články

Koberce - už ne ode zdi ke zdi
Málo platné, největší popularitu už mají za sebou a jejich ústup ze slávy má na svědomí neustále...
(20. 11. 2012)
České kliky představují evropský unikát
I kliky neboli dveřní a okenní kování se mění a podléhají módě. K těm, kteří udávají světové...
(12. 11. 2012)

Nejnovější diskutovaná témata

zastresení (22. 11. 2016)
Máme od nich ten model Klasic. Jednodichost.
zastreseni (17. 11. 2016)
tak to je parada a máte nejaký jejich klasický...
zastřešení (12. 01. 2016)
I tak děkuji pro mě hlavní bylo zeptat se na...